Kreatywne wykorzystanie neonów w sztuce i designie

Świecące elementy LED mają szerokie zastosowanie. Mogą posłużyć nie tylko w celach reklamowych czy dekoracyjnych – możliwe jest też wykorzystanie neonów w sztuce. A może to one same w sobie są sztuką, szczególnie w przestrzeni miejskiej? Przeczytaj poniższy artykuł, a znajdziesz odpowiedź na pytanie.

Neony w mieście

Kreatywne wykorzystanie neonów umożliwia połączyć sztukę i marketing. Doskonale widać to w przypadku dekoracji znajdujących się na ulicy, szczególnie tych, które powstały wiele lat temu, tzw. vintage. Dzięki nim nie tylko można ujrzeć z daleka logo firmy, restauracji lub innej placówki użytkowej, ale też udekorować miasto. Istnieje wiele doskonałych przykładów wykorzystania neonów w przestrzeniach miejskich.

Gdzie dokładnie można je znaleźć?

  1. Dom Książki w Poznaniu – ta dekoracja znajdująca się na dachu wielokondygnacyjnego budynku na ulicy Gwarnej nie tylko z daleka pokazuje, gdzie znajduje się budynek handlowy, ale jest też integralną częścią przestrzeni miejskiej. Znajduje się niedaleko słynnego Okrąglaka i razem z nim stanowi jeden z wielu symboli Poznania.
  2. Wnętrze dworca Wrocław Główny – pełni on przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ze względu na kreatywny design nawiązujący do lat siedemdziesiątych. Z pewnością pokaże odwiedzającym, w jakim miejscu się znajdują, jeśli przeoczą oni inne, bardziej minimalistyczne i nowoczesne neony znajdujące się na dachu dworca, przy wejściu lub wjeździe pociągiem na peron.
  3. Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) – na szczycie starego budynku Targów, niedaleko głównego dworca, znajduje się napis z lat 70., które obecnie pełnią tylko funkcję dekoracyjną i sentymentalną – obecnie budynek nie jest używany. Dzięki niemu jednak z łatwością zlokalizujesz nowe Targi, które znajdują się tuż obok.

Inne wyjątkowe przykłady sztuki neonowej

Na szczególną uwagę zasługują też kreatywne dekoracje na ul. Ruskiej – to wspaniały przykład na wykorzystanie neonów jako sztuki w przestrzeni publicznej. Znajdują się one na wszystkich czterech ścianach podwórka, dzięki czemu tworzą zachwycające miejsce wypełnione intensywnym, różnokolorowym światłem. Znajdziesz tam m.in. afisze dworcowe, kinowe, z domów handlowych i innych placówek usługowych takich jak na przykład kwiaciarnie czy sklepy obuwnicze.

Dlaczego warto korzystać z tego rodzaju dekoracji?

Kreatywne wykorzystanie neonów w sztuce to dobry pomysł nie tylko ze względów estetycznych. To dekoracje, które są niezwykle trwałe i łatwe w pielęgnacji. Dzięki temu przez wiele lat mogą ozdabiać przestrzeń publiczną i przyciągać potencjalnych klientów przybywających nawet z całej Polski. Jeśli chcesz stworzyć dzieło, które będzie zachwycać ludzi przez dziesiątki lat, to rozwiązanie dla Ciebie!

Krótkie podsumowanie

Jeśli pomyślimy o kreatywnym wykorzystaniu takich elementów, musimy pamiętać o następujących zagadnieniach:

  • pozwalają połączyć sztukę i reklamę,
  • bardzo często występują w przestrzeni publicznej i tworzą punkty charakterystyczne miast,
  • są wyjątkowo wytrzymałe i mogą cieszyć oko przez kilkadziesiąt lat.

Jeśli Cię to interesuje, wejdź na naszą stronę, a znajdziesz wiele takich kreatywnych dekoracji o szerokim zastosowaniu. Zapraszamy!