Skuteczna reklama jest widoczna i trafia do szerokiego grona odbiorców, a następnie przekonuje ich do kupienia produktu lub skorzystania z usługi. Jej doskonałym przykładem są neony – zachwycające, świetliste instalacje, które widać z daleka. Przedsiębiorcy używają ich od wielu lat, by zwiększyć popularność swoich firm. Technologia tych nośników reklamowych znacznie się rozwinęła i obecnie na rynku znajdziesz neon tradycyjny oraz neon LED. Jakie są między nimi różnice? Jakie są ich wady i zalety? Dowiesz się tego w poniższym artykule!
W jaki sposób działają neony tradycyjne?
To konstrukcje wykonane ze szklanych rurek wypełnionych neonowym gazem. Kiedy przepływa przez nie prąd, emitują jasne światło w różnych wariantach kolorystycznych – gaz jonizuje i tworzy świecącą plazmę. Jest to możliwe dzięki dwóm elektrodom zaczepionym na końcach każdej rurki.
Znakiem charakterystycznym tradycyjnych neonów są ich żywe barwy. Występują dzięki gazowi neonowemu, który ma jaskrawy, czerwony kolor. Z tego powodu pierwsze, klasyczne nośniki reklamowe miały właśnie taką barwę. Z czasem nauczono się wykorzystywać inne gazy oraz ich mieszanki, by uzyskać nowe, zachwycające efekty. Odkryto międzyinnymi, że hel ma różowy odcień, a argon niebieski.
A co z neonami LED?
Są zrobione z plastiku lub silikonu, który formowany jest na kształt cienkich rurek takich samych jak w modelach tradycyjnych. Wypełnione są nie gazem neonowym, a diodami LED, które mają dużo więcej wariantów kolorystycznych niż związki lotne znajdujące się w modelach klasycznych.
Zalety i wady neonów tradycyjnych
Klasyczne, szklane modele są długowieczne i mogą świecić się dłużej niż LED. Jest to możliwe dzięki budowie szkła, które może pełnić swoją funkcję przez długi czas. Co więcej, te tradycyjne nośniki reklamowe emitują wyjątkowo jasne światło – im większa średnica, tym bardziej jaskrawa poświata. Dzieje się tak dlatego, że w szerszej rurce zmieści się więcej gazu, który dzięki prądowi wytwarza światło.
Warto zaznaczyć, że tradycyjne modele, w przeciwieństwie do LED, wymagają regularnej, czasochłonnej konserwacji oraz napraw. Ma to związek z ich delikatnością – szkło wykorzystywane do ich produkcji może rozpaść się na kawałki pod wpływem uderzenia, a do tego z biegiem czasu jest podatne na pękanie ze względu na bezustanny kontakt z gazem neonowym, który ma wysoką temperaturę.
Zalety i wady nowoczesnych instalacji świetlnych
Neony LED są energooszczędne, ponieważ wypełniają je diody – dzięki nim zużywają aż 80% mniej energii niż tradycyjne modele. Do tego ich plastikowa lub silikonowa konstrukcja jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak zaznaczyć, że emitowane przez nie kolory są mniej intensywne niż w przypadku szklanych nośników.
Wnioski na koniec
Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – neon tradycyjny, a neon LED – podpowiadamy, że lepszą opcją mogą okazać się nowoczesne modele z diodami LED. Są energooszczędne, trwałe, a do tego bardziej wszechstronne – plastikowe rurki są bardziej elastyczne niż szklane i dają więcej możliwości wykończenia. Klasyczne modele mają jednak bardziej intensywne barwy, a do tego wygląd w stylu vintage, który może przypaść do gustu wielu przedsiębiorcom. Wybór należy do Ciebie!